четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Во случај на напад Русија ќе се брани со атомско оружје

Русија децидно ќе се брани од непријателите со атомско оружје

hemisko oruzje rusija

Поврзани вести

Рускиот вицепремиер, Дмитриј Рогозин, изјавил дека во случај на напад, Русија ќе користи атомско оружје за одбрана.

„Може да се експериментира со разместување на конвенционално вооружување на стратешките носачи, но треба да се има во предвид дека во евентуален напад врз нас, безусловно и во одредени ситуации ќе се бранат државните интереси со помош на атомско оружје“, изјавил Рогозин.

Тој додал дека било кој напаѓач или група напаѓачи мора да бидат свесни дека таа можност е главниот фактор за воздржување од провокации или напади на Русија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести