среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Во Солун претставени можностите за инвестирање во Македонија

naumof-gi-pretstavi-mozhnostite-za-investiranje-vo-makedonija-170851

Последни вести

Можностите за инвестирање во Македонија пред учесниците на 79. Меѓународен трговски саем во Солун, ги презентираше Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф.

Како што соопштија од кабинетот на министерот Наумоф, ова е прва година, по една деценија отсуство Македонија да учествува со свој штанд на кој може да се добијат информации за македонската бизнис клима. На средба на министерот Наумоф со претседателот на Саемот, Тасос Дукас биле потврдени намерите за зацвтстување на билатералната соработка.

На саемот министерот одржал презентации пред бизнисмени од Украина, Бразил и Блискиот Исток, како и со истакнати грчки бизнисмени кои покажле интерес за инвестирање во Македонија.

Можностите за инвестирање во Македонија исто така биле презентирани и пред членовите на Асоцијацијата на бизнисмени во Грција, кои покажале интерес за посета на Македонија.

За време на посетата, министерот Наумоф остварил средба и со сопственикот на грчката компанија Харма Фруит, Христос Калесидес кој има инвестирано во Македонија, односно во Ресен во центар за пакување и складирање на овошје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести