недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Во Солун продолжува штрајкот против мерките за штедење

Во Солун вчера демонстрираа повеќе од 2.000 полицајци, пожарникари и припадници на крајбрежната стража. Синдикатите се противат на намалувањето на платите и пензиските реформи.

solun

Последни вести

Во Солун и денеска се очекуваат протести на политички организации и на вработени против мерките за штедење, а пред посетата на премиерот на Грција на тој град.

Во Солун вчера демонстрираа повеќе од 2.000 полицајци, пожарникари и припадници на крајбрежната стража. Синдикатите се противат на намалувањето на платите и пензиските реформи. 

Во протестите се вклучија и други лица меѓу кои и пензионери и градоначалникот Јанис Бутарис.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести