Македонија

Во Сплит нападнати двајца припадници на ЛГБТ заедницата

Во Сплит нападнати двајца припадници на ЛГБТ заедницата

Вчера во Сплит биле нападнати двајца припадници на ЛГБТ заедницата, од кои едниот е се лесни телесни повреди, соопшти денеска сплитската полиција.

Нападот се случил вчера попладне, кога нападнатите се сретнале со група млади лица, кои најпрво вербално, а потоа и физички ги нападнале.

Полицијата трага по напаѓачите.