четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Србија, два милиони туристи ноќевале лани

Со речиси два милиони ноќевања на странски гости лани, уделот на странците во вкуниот број на реализирани ноќевања, изнесувал 30,3 отсто.

Turisti-8

Поврзани вести

Во Србија лани ноќевале 1,3 отсто туристи повеќе од 2012 година, а најголем број на ноќевања се остварени во банските лекувалишта,скијачките центри, а на трето место е српската престолнина Белград.

За зголемување на бројот на туристите придoнeло одржувањето на меѓународни спортски натпревари како Светско првенство за ракометарки во декември, како и бројни музички и културни случувања.

Со речиси два милиони ноќевања на странски гости лани, уделот на странците во вкуниот број на реализирани ноќевања, изнесувал 30,3 отсто.

Најголемиот број на странски туристи во 2013 година биле од БиХ, Црна Гора, Словенија, Русија, Германија, Италија и Хрватска. Од сите други земји, бројот на гостите бил помал од 100 илјади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести