петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Србија пристигнуваат бегалци од Украина

g_srbija-zname

Поврзани вести

Украинци бараат азил во Србија, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“. Според изданието во земјата почнаа да пристигнуваат бегалци од Крим и Киев. Информацијата е потврдена од Радош Ѓуровиќ од Центарот за заштита и помош при барање на азил.

„Доаѓаат и такви кои зборуваат руски и живеат во Киев и Украинците кои живеат на Крим“, изјавил Ѓуровиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести