сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Во Србија се уапсени двајца поранешни високи соработници на службите за државна безбедност

slavko curuvija

Поврзани вести

Во Србија се уапсени двајца поранешни високи соработници на службите за државна безбедност, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Педесет и четригодишниот Милан Радоњиќ и 51-годишниот Ратко Томиќ се осомничени за вмешаност во убиството на новинарот Славко Чурувија, истакнат критичар на тогашниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ.

Чурувија беше убиен на 11 април 1999 година во својот дом во Белград.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести