сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Во судирите меѓу украинските и проруските сили, 20 загинати

soobrakaj

Поврзани вести

Украинската телевизија извести дека денеска 20 украински војници загинале во нападот на проруските активисти на истокот на Украина во текот на ноќта.

Неименуван извор од украинската војска изјави дека бројот на загинати, би можел да биде помал пренесува Ројтерс.

Воени официјални лица соопштија дека на припадниците на војската било пукано од тенкови и  дека биле подложни на минофрлачки напад во близина на Шахтарска, во подрачјето каде што падна малезискиот патнички авион и дека бројот на загинати се утврдува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести