петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во судирите на истокот на Украина, загинаа 15 украински војници

ukraina

Поврзани вести

Во жестоки судири на истокот на Украина загинаа 15, а повредени се 79 украински војници и граничари во последните 24 часа, изјави денеска портпаролот на украинската восјка Андриј Лисенко.

Според него, меѓу загинатите се седум војници и осум граничари, кои го изгубиле животот во судирите околу контролата на границата со Русија на југоистокот на земјата, во регионот на Луганск, пренесува АФП.

Во Доњецк пак две лица загинале во гранатирање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести