недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Во судкиот процес „Монструм “ изјава ќе дава заштитениот сведок „Е1“

Судницата ќе биде затворена за јавноста , а на судењето ќе присуствуваат само обвинетите , нивните адвокати и судскиот совет.

Судењето за петкратното убиство кај Смиљковското езеро по третпат ќе почне од почеток

Судењето за петкратното убиство кај Смиљковското езеро по третпат ќе почне од почеток

Поврзани вести

Со прикриен лик и со изменет глас во рамки на судскиот процес Монструм  денеска ќе сведочи заштитениот сведок под име Е 1.

Судницата ќе биде затворена за јавноста , а на судењето ќе присуствуваат само обвинетите , нивните адвокати и судскиот совет.

Откако Хаки Азири се откажа да биде заштитен сведок, а потоа и го смени првичниот исказ, ова е втор заштитен сведок. Неговиот исказ , според кривичниот закон, не смее да се презентира во јавноста .

На почетокот на месец, судскиот процес почна по трет пат, откако беше приведен и седмиот обвинтет Сами Љута, кој според истрагата  чувал стража на кобниот ден. Тој пред судот изјави дека никогаш не бил на Смиљковското езеро и дека ноќта на Велигденскито масакр бил во интерент кафуле.

Четирите момчиња и рибарот беа убиени на 12-ти април минатата година. Алил Демири, Африм Исмаиловиќ и неговиот брат Агим, се товарат дека се директни извршители на петкратното убиство, а Фејзи Азири и Рами Сејди се осомничени за помагање.

Двајцата првообвинети се сè уште во затвор во Косово и не се екстрадирани во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести