понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Во Швајцарија уапсен поранешен припадник на ОВК

Косовецот е уапсен во својот стан во Цирих, а Амбасадата на Косово во Берн побара објаснување, а интервенирал и косовскиот министер за правда Хајредин Кучи со писмо со швајцарскиот колега Симонет Сомаруги.

Во Швајцарија уапсен поранешен припадник на ОВК

Во Швајцарија уапсен поранешен припадник на ОВК

Последни вести

Швајцарските власти врз основа на обвинението од Србија уапсија Косовец, која како поранешен припадник на поранешната Ослободителна војска на Косово се товари за воени злосторства над српски цивили во две косовски села, јавија приштинските медиуми.

Косовецот е уапсен во својот стан во Цирих, а Амбасадата на Косово во Берн побара објаснување, а интервенирал и косовскиот министер за правда Хајредин Кучи со писмо со швајцарскиот колега Симонет Сомаруги.

Србија бара екстрадиција на уапсениот Косовец, кој тврди дека не е виновен.

Најчитани вести