четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Во светот околу една милијарда луѓе пушат, а 240 милиони се алкохоличари

cigari_alkohol

Последни вести

Повеќе од 20 отсто возрасните лица или околу една милијарда луѓе во светот пушат а, околу 240 милиони луѓе, односно околу пет отсто од возрасното население во светот, страдаат од алкохолизам, објавуваат истражувачите од Универзитетот во Аделаида.

Според истражувањето, глобалното негативно влијание на цигарите и алкохолот врз здравјеро значително ги надминува последиците од конзумирањето на недозволени дроги.

Експертите истакнуваат дека најмногу алкохол по глава на жител се конзумира во источноевропските и северноевропските земји, а најмалку во средниот, јужниот и западниот дел на Азија.

Најмногу пушачи има во источниот дел на Европа и Океанија, каде пушат околу 30 отсто од возрасното население.

Најчитани вести