петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Во тек тендерот за изградба на Клиничка болница во Штип

nikola todorov

Поврзани вести

Тендерот за изградба на Клиничка болница во Штип е распишан и во тек, изјавви денеска министерот за здравство, Никола Тодоров кој денеска престојуваше во посета на штипската болница.

„Овој тендер го објавува Банката на Советот на Европа од каде што практично се обезбедени финасиите. Тие ги определуваат и роковите, согласно роковите кои се определени до 18 март, а тоа е првата фаза од тендерот, по што ќе почне фаза на еволуација“, рече Тодоров.

Тодоров вели дека откако ќе завршат сите рокови на Банката на Советот на Европа ќе почне и изградбата на новата болница.

„Тоа ќе биде болница некаде околу 30.000 метри квадратни, многу современа и наскоро ќе го презентираме комплетно целиот проект, и тоа не идејното, туку комплетното решение, кое во завршната фаза“, додаде Тодоров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести