вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Во текот на изминатата ноќ фрлени 20 тони сол на улиците во Скопје

rascistuvanje_sneggg

Последни вести

Во моментов сите булевари и магистрални улици кои се во надлежност на Градот Скопје се проодни, информираат од Град Скопје.

Оттаму посочуваат дека екипите на зимската служба на Град Скопје изминатава вечер и утринава, по почетокот на врнежите на снег, започнале со активностите за расчистување на снегот од градските булевари и улици, како и од тротоарите.

Изминатата вечер на булеварите и магистрални улици кои се во надлежност на Град Скопје се фрлени 20 тони сол.

Екипите на зимската служба интервенираа на подвозниците и останатите критични точки, а на повисоките места во Скопје снегот се чистеше со механизација со плуг (плужење).

Зимската служба ги прати состојбите на терен и ќе интервенира согласно потребите.

Градот Скопје потсетува дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување.

Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите.

Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на приодите до нивните објекти.

Најчитани вести