четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 39

Во Турција блокиран сајтот на Зружението на атеисти

istanbul

Последни вести

Суд во Турција блокираше пристап до сајт на здружение на атеисти во земјата, наведувајќи дека претставува „навреда за верските вредности“ во државата.

Тие ја осудија одлуката на судот нарекувајќи ја „недемократска и нелегална“ и оти тоа ќе и наштети на репутацијата на државата во странство.

Во минатогодишното интервју за турски медиуми основачите на Здружението наведоа дека ја формирале групата за да може „легално да ги поддржуваат оние на коим им се закануваат бидејќи се атеисти“. Пред две години турскиот пијанист Фазил Сај познат по атеистички ставови беше осуден на 10 месеци условна казна поради навредување верски вредности.

 

Најчитани вести