среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Во Турција има 700.000 сириски бегалци

siriskibegalci

Поврзани вести

Бројот на сириските бегалци во Турција ја надмина бројката од 700.000 лица, соопшти шефот на владината организација за управување за вонредни ситуации, Фуат Октај, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

„Во камповите во моментов се наоѓаат 218.000 Сиријци“, истакнал Октај.

„Во последната недела се зајакнал протокот од Сирија во провинциите Килис и Газиантеп, поради интензивирањето на воените дејствија. На целата територија на Турција живеат повеќе од 700.000 Сиријци“, истакнал Октај.

Тој додал дека Турција ќе продолжи да ја обезбедува целата потребна помош за сириските бегалци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести