четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Во Турција има над 1,65 милиони сириски бегалци

begalci

Последни вести

Бројот на сириски бегалци во Турција надминува 1,65 милиони лица, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш на координациски состанок за Сирија.

Според Куртулмуш, Дирекцијата за управување со катастрофи и вонредни ситуации собрала биометриски податоци на 1,53 милиони сириски граѓани, кои се наоѓаат на територија на Турција.

– До крајот на годината планираме целосно да завршиме со таа работа. Во моментот имаме 22 кампови за бегалци. Во јануари планираме да отвориме нов, 23 камп во градот Ислахије – изјави Куртулмуш.

Турција за сириските бегалци има потрошено околу пет милијарди долари.

Најчитани вести