петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Во Турција инфлацијата во август се искачи до 9,54 проценти

Според бројките објавени од Турскиот статистички институт, цените на мало се зголемени за 0,09 отсто во споредба со јули. Со тоа се надминати прогнозите на аналитичарите кои очекуваа пад од 0,03 до 0,1 отсто.

turcija

Последни вести

Нивото на инфлација во Турција е зголемено повеќе од очекуваното, и сега е 9,54 проценти со што се поништени надежите за постигнување на овогодинешната цел, објавија турски медиуми.

Според бројките објавени од Турскиот статистички институт, цените на мало се зголемени за 0,09 отсто во споредба со јули. Со тоа се надминати прогнозите на аналитичарите кои очекуваа пад од 0,03 до 0,1 отсто.

Индексот на инфлацијата во август е 9,54 проценти на годишно ниво, и тоа е највисоко ниво за изминатите три месеци и петти месец по ред со ниво над девет проценти.

Зголемената инфлација за август го зголеми скептицизмот по однос на постигнувањето на целта на Централната банка за годишното ниво на инфлација од 7,6 отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести