среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Во Турција изработено најголемото знаме од зачини

zname

Последни вести

Најголемото знаме од зачини во светот го изработија турски готвачи во Мармарис по повод вчерашниот официјален празник на земјата, Денот на младите и спортот, на кој му се оддава почит и на основачот на Република Турција, Мустафа Ќемал Ататурк, пишува весникот „Јени шафак“.

Рекордот за најголемото знаме од зачини беше поставен на плоштадот Ататурк во одмаралиштето од 40 готвачи и 20 студенти од Високото училиште по кулинарство во Мармарис.

Турското знаме беше поставено на површина од 220 квадратни метри и е изработено од два тони црвен пипер, 300 килограми индиско оревче и сол.

Најчитани вести