среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Турција се гласа за претседател на државата

turcija500

Поврзани вести

Во Турција во осум часот по локално време почна гласањето за претседател. Речиси 53 милиони избирачи ќе може да го дадат својот глас во над 160 илјади избирачки места.

Кандидати се – премиерот Реџеп Таип Ердоган од владејачката Партија на правдата и развојот, Екмеледин Ихсаноглу – заеднички кандидат на главните опозициски формации) Народнорепубликанската партија и на Партијата за национална акција) и Селјахатин Демирташ од прокурдската демократска партија на народите.

Според анкети најголеми шанси за победа уште во првиот круг има Ердоган кој е на власт од 2003 година доколку собере над 50 отсто од гласовите.

Меѓу 37 и 38 отсто се очекува да гласаат за опозицискиот кандидат и за Демирташ околу 8 отсто.

Тоа се први избори каде претседател на држава се бира со непосредно гласање. Избирачките места ќе бидат отворени до 17 часот. Вториот круг би бил на 24 август.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести