петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Во Турција суспендирани од работа повеќе од 10.000 наставници

Повеќе од 10.000 наставници се суспендирани од работа во Турција поради сомневање за врски со забранетата Работничка партија на Курдистан (ПКК).

turcija

Поврзани вести

Повеќе од 10.000 наставници се суспендирани од работа во Турција поради сомневање за врски со забранетата Работничка партија на Курдистан (ПКК).

– Тие лица се привремено суспендирани или се на платено отсуство додека не биде извршена формална истрага, изјави владин претставник кој побарал анонимност.

Државната агенција Анадолија јави дека се суспендирани вкупно 11.500 наставници за кои турското Министерство за образование се сомнева дека „давале поддршка на сепаратистичка терористичка организација и нејзини ограноци“.

Најчитани вести