вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во Варшава откриен магацин со половина тон експлозив

bomba

Поврзани вести

Полската полиција во шума во близина на Варшава открила таен магацин во кој имало сокриено половина тон експлозив од Втората Светска Војна како бомби, гранати за минофрлачи, дури и една авионска бомба.

Според информациите од Централното биро, криминални гурпи го користеле тајниот магацин за свои криминални активности.

„Полицијата пронајде 204 гранати, 41 парче артилериска муниција, рачни гранати, авионски бомби и 60 килограми барут. Вкупно 447, 5 килограми експлозив“, соопштуваат од полската полиција.

Пиротехничарите го уништиле експлозивот на непозната локација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести