Магазин

Во Венецуела ќе снимаат серија и филм за Хуго Чавес

Во Венецуела ќе снимаат серија и филм за Хуго Чавес

Во Венецуела ќе се снима филм и серија за покојниот претседател Хуго Чавес, изјави неговиот наследник на функцијата Николас Мадуро.

– Одлучивме да се снима филм и серија во Венецуела за Чавес за да му го претставиме вистинскиот дух. Една мултинационална компанија нема да го обезличи нашиот Хуго Чавес, изјави Мадуро.

Сони пикчерс веќе подготвуваат продукција за историскиот лидер на Боливарската револуција. Во почетокот на мај, Сони пукчерс потврди дека почнале со снимање телвизиска серија со наслов „Хуго Чавес, Команданте“. Мотото на продукцијата напишано на рекламен плакат е – Силата на страста и страста на силата.

Улогата на Чавес во серијата на Сони пикчерс ќе му биде дадена на колумбискиот актер Анрес Пара кој веќе играше во колумбиската серија „Пабло Ескобар, шефот на злото“.