четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Венецуела ќе биде формиран Совет за човекови права

Flag of venezuela

Поврзани вести

Во Венецуела во согласност со предлогот на Унијата на јужноамериканските нации (УНАСУР) ќе биде формиран Совет за човекови права, пренесе „Россискаја газета“, повикувајќи се на изјава на потпретседателот на републиката, Хорхе Ареас.

„Претседателот Николас Мадуро во разговор со министерката за надворешни работи на Колумбија, Марија Анхела Олгин веднаш го прифати овој предлог, како и голем број други“, изјавил Ареас.

Создадениот совет ќе се занимава со прифаќање на петиции и жалби, поврзани со можни прекршувања на човековите права. Во неговиот состав ќе влезат и членови на јавни и непрофитни организации .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести