петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во завршна фаза новото мултифункционално игралиште во Штип

igralistestip1

Поврзани вести

Во завршна фаза влегуваат активностите за конструкција на мултифункционалното игралиште во населбата Мазги, близу средното медицинско училиште во Штип. Ова игралиште го гради и конструира Општина Штип со поддршка на Агенцијата за млади и спорт, според теркот на мултифунцкионалното игралиште во населбата Сењак.

„Ова е прво поголемо игралиште од ваков тип во овој дел на градот, со што ќе им се обезбеди можност на многу млади да спортуваат. Инвестицијата е околу 6 милиона денари и игралиштето се очекува да биде завршено брзо. Оваа седмица би требало да зарши поставувањето на оградата а веднаш потоа ќе следи и поставување на реквизитите за спорт,“ изјави Драган Ристо, советник за односи со јавност на градоначалникот на Штип.

Минатата недела беше поставен асфалтот, поставено е рефлекторско осветлување на столбови, формирана е патека од бехатон околу игралиштето. Мултифункционалното игралиште ќе биде адаптирано за фудбал, кошарка и ракомет. Минатата година Штип доби фудбалски терен со вештачка трева во населбата „Автокоманда“, и мултифункционалното во населбата „Сењак“ во вредност од 120.000 евра. Оваа година треба да се направат и тениски игралишта до него а паралелено течат и активностите за првиот стадион со вештачка трева во населбата Бело Брдо со поддршка на ФФМ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести