среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Женева завршува првиот круг од разговорите за Сирија

siriskozname

Поврзани вести

Во Женева денеска треба да заврши првиот круг од разговорите меѓу сириската Влада и опозицијата. По една недела разговори, двете страни се’ уште не се договориле како да продолжат понатаму. Затоа се очекува денешното затварање на сесијата да биде од церемонијален карактер, без можност да се постигне некои напредок, пренесуваат светските медиуми.

Специјалниот претставник на Обединетите Нации, Лахдар Брахимај објави дека се надева на повеќе напредок при следната рунда на преговорите, што треба да започне на десетти февруари.

Главните прашања пред земјите се поврзани со прекин на насилството, споделувањето на власта и спроведувањето на хуманитарната помош до најзагрозените населени места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести