четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ВО ЖИВО: Погребот на Мандела

Следете го во живо погребот на еден од најголемите луѓе кои чекореле на Земјата.

kovcegmandela

Поврзани вести

 

Јужна Африка и светот денеска се простуваат од Нелсон Мандела, светската политичка икона и борец против апартхејдот Нелсон, кој почина на петти  декември на 96-годишна возраст, почна утрово во селото Куну, каде што тој го поминал детството и каде живееше по повлекувањето од политиката.

Вдовицата на Мандела,  Граса Машел пристигна на церемонијата и се движеше пред поворката на  нејзиниот сопруг. Спред традицијата, таа го превзема неговото тело.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести