сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

ВО ЖИВО: Светот му оддава почит на Мандела

nelson-mandela-death

Поврзани вести

Денес нацијата на Република Јужна Африка и светот се простуваат со големиот син на Африка и харизматичниот политичар на нашето време, носителот на Нобеловата награда за мир, Нелсон Ролихлахва Мандела.

Меморијалната церемонија започна во 10,30 часот по македонско време и можете да ја следите во живо на каналот на Youtube.

Мадиба, како што народот го нарекува Мандела, во 95-годишниот животен пат беше од политички противник на апартхејдот и затвореник за 27 години до претседател обединител на белото малцинство и црното мнозинство на најмоќната економска и највлијателната политичка држава на африканскиот континент. На можеби најголемиот погреб на политички лидер во светот, во Јоханесбург ќе присуствуваат над 90 државни и владини лидери, претставници на најголемите светски и јавни организации и милиони Јужноафриканци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести