четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Водата во Дојранско езеро безбедна за капење

mkd-101800

Поврзани вести

Водата во Дојранското езеро е безбедна за капачите, покажаа последните анализи направени во Центарот за јавно здравство.

Мострите земени од пет мерни места покажаа дека водата е од прва и втора категорија, а само на некои места од трета категорија и дека нејзинот квалитет според важечките стандарди е многу подобрен.

Мострите за анализа на водата се земени деновиве, пред почетокот на летната сезона, но од здравствениот инспекторат уверуваат дека водата ќе се контролира во текот на целата сезона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести