Македонија

Водици во Гостивар во чест на загинатите херои во Куманово

Водици во Гостивар во чест на загинатите херои во Куманово

Годинава големиот празник Богојавление –Водици во Гостивар беше одбележан во чест на македонските херои што трагично го загубија животот во кумановските настани од мај годинава.

Голем број на верници присуствуваа на централната манифестација на положувањето на крстот во водите на Вардар.

Верниците тргнаа од соборниот храм „Св Богородица“ , а крстот во водите на Вардар го положи митрополитот тетовско гостиварски, господин Јосиф. Во Гостивар денеска присуствуваше и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Инаку оваа традиција минатата година беше возобновена по 68 години, од страна на иницијативен одбор, во чиј состав беше и Горан Илијевски кој својот живот го загуби во Куманово во мај минатата година.

Во негова и во чест на Ненад Серафимовски пријателите носеа маички со нивниот лик.