вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Воена парада во Киев, поворка на воени заробеници во Доњецк

0,,17756342_303,00

Поврзани вести

Украина денеска ја прославува 23-годишнината од својата независност, додека на истокот на земјата продолжуваат борбите.

И додека во Киев се одржува воена парада, во Доњецк во тек се жестоки судири, но и перформанси во кои луѓе и деца го газат украинското знаме и се спроведуваат поворки од заробени украински војници.

Во украинскиот конфликт досега загинале над 2.000 луѓе. Најмалку 415.800 луѓе ги напуштиле своите домови поради конфликтот меѓу владините сили и проруските бунтовници на истокот на Украина, соопштила агенцијата на Обединетите нации за бегалци УНХЦР.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести