петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Воени вежби вечерва во центарот на Киев

ukraina antiteroristicka akcija

Последни вести

Украинските вооружени сили вечерва ќе одржат воена вежба во центарот на Киев, соопшти украинската Влада, по предупредувањето на претседателот Александар Турчинов на закана за руска инвазија.

Во соопштението објавено на веб сјтот на украинсата Влада граѓаните се известени дека „колони возила ќе се движат низ градот и ќе учествуваат во вежби“.

Турчинов утрово во телевизиско обраќање им порача на украинските граѓани дека војската на државата е во потполна борбена пдготвеност поради „закана од руска инвазија“, признавајќи дека Владата во Киев не може да ја стави под контрола ситуацијата во источниот дел на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести