сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Воениот оркестар ќе одржи Новогодишен концерт

Утре, Воениот оркестар, како единствен воен професионален дувачки оркестар во државава, за прв пат ќе одржи целовечерен концерт во предвечерието на Новата година, со кој ќе се претстави пред припадниците на МО и АРМ, со намера тој да премине во традиција.

voen orkestar

Поврзани вести

Новогодишен концерт на Воениот оркестар на АРМ ќе се одржи утре на 17 декември, со почеток во 19 часот во Домот на АРМ.Воениот оркестар на АРМ ќе изведе репортоар од различни нумери од познати домашни и светски автори..На Новогодишниот концерт на Воениот оркестар ќе присуствуваат припадници на Министерството за одбрана, Генераштабот на АРМ, припадници од сите команди и единици на АРМ и воените аташеи акредитирани во Република Македонија.

Во текот на 2013 година, Воениот оркестар  имаше успешен настап во повеќе градови низ Република Македонија, каде граѓаните на Скопје, Битола, Прилеп, Струга, Охрид, Радовиш и Струмица имаа единствена прилика да уживаат во изведбите на познати музички дела од странски и домашни автори, како дел од проектот за јакнење на  цивилно-воената соработка, но и за приближување на Армијата до граѓаните.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести