Балкан

Војна во албанското кралство на дрога: 800 полицајци против минофрлачите на нарко мафијата

Војна во албанското кралство на дрога: 800 полицајци против минофрлачите на нарко мафијата

Повеќе од 10 тони марихуана се запалени и потоа уништени во Лазарат, во Албанија, кадешто веќе три дена трае опсежна полициска акција. Во акцијата учествуваат околу 800 полицајци, кои во понеделникот тргнаа во акција во „кралството на марихуаната“, како што го нарекуваат местото Лазарат, оддалечено повеќе од 200 километри од Тирана.

Дополнителни полициски сили биле упатени во Лазарат вчера, еден ден откако биле осомничени за одгледување на марихуана во текот на рацијата полицајците биле нападнати со бомби и минофрлачи и митралези.

Полицијата претходно навела дека се уапсени шест лица заради учество во судирите и заради напади на една телевизиска екипа.

2ac5cbbbac3c5a17570f6a7067004304

Во Лазарат живеат околу 2200 луѓе, тоа е најголемиот центар за производство на канабис. Се верува дека годишно произведува околу 900 канабис со вредност од 4,5 милијарди иевра, што е износ кој одговара на половината од бруто домашниот производ на земјата.

Изминатите недели албанските власти отворија сопфатна акција со цел искоренување на производството на канабис.

Како што е соопштено, полицијата во понеделникот превземала контрола над Лазарат после размената на оган со скоро 30 вооружени мажи кои се сокриле во четирикатница.

e6dfc9ee88b34517570f6a7067000404

Според зборовите на портпаролот на полицијата Лаура Тотрак, криминалците од селото побегнале во околните планини. Наспроти тоа, три часа подоцна, во селото можела да се чуе пукотница.

Министерот за внатрешни работи на Албанија Саимир Тахири побарал од криминалците да го отфрлат оружјето и да се предадат. Полицијата уништила околу 10.000 засадени растенија канабис и уште 1000 садници.

Освен тоа, нашле шест спалени буриња, за кои претпоставуваат дека служеле за чување на дрогата.  Вториот ден специјалците, во вторник, полициските сили добиле засилување. Околу 800 специјалци заплениле „значајни количини“ марихуана и муниција, како и апаратура за производство на дрога.

0ac914b4ce766a17570f6a706700eb53

Се до пред десет години во Лазарат се бавеле со „обично“ земјоделие, но денес селото на југот од Албанија е најголемиот илегален производител на марихуана во Европа и собира милијарди евра годишно о растенијата кои јавно се одгледуваат на полињата и индивидуалните бавчи.

_75630829_ap