среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Војник уби шестчлено семејство

ruskivojnikkk

Последни вести

Руски војници распоредени во Ерменија денеска уапсија руски војник осомничен за убиство на шест членови на едно семејство, пренесува Танјуг.

Командата на руски граничари во Ерменија соопшти дека еден војник е приведен денеска додека преминувал од Ерменија во Турција.

Според ерменски претставници војникот Валери Пермјаков, кој служел во руска воена база во Ерменија, дезертирал од својата единица, како и дека постои основано сомневање дека тој вчера извршил убиство на шестчлено семејство во градот Гјумри, пишува МИА.

Единствен член на семејството, што го преживеа нападот, е шестмесечно бебе.

Во куќата на убиеното семејство се пронајдени калашников и воени обувки со името на осомничениот војник. Русија, која е главен спонзор и сојузник на Ерменија, изрази сочувство и понуди помош во истрагата.

Најчитани вести