сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вол задавил стадо овци во Струшко

500vuk-poklane-ovce

Последни вести

Волк уништил стадо овци во струшкото село Делогожда на јужниот дел од планината Караорман.

Сопственикот на стадото Џабир Даути вели дека од 20 овци биле спасени три, а пет избегале за да се спасат од крволочното животно, пренесува МИА.

-Ова ми се случува првпат. Вратив назад само три овци, а петте кои останаа живи, се уште не можеме да ги најдеме. Со ова, ми е направена материјална штета од околу две илјади евра, вели Даути.

Како што појаснува тој, неколку волци од повисоките предели на планината се спуштаат во подножјето и е можно да направат уште поголеми штети, поради што апелира до надлежните да преземат соодветни мерки. Сточарот Даути го одгледува добитокот на само десеттина километри од Струга.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести