петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Волерс и Ристески летаа со параглајдер над Прилеп

Новото полетиште и монашкиот духовен центар изграден во 13-от век остави невообичаен впечаток и за над 80 параглајдеристите од Србија, Бугарија, Косово, Албанија и Македонија. Тие летаа во рамките на првиот параглајдинг куп во дисциплина прецизно слетување во Прилеп.

paraglajder3

Последни вести

Амбасадорот на САД, Пол Волерс, американскиот амбасадор и градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, денеска летаа над Прилеп со тандем параглајдер од новото полетиште близу манастирот Успение на пресвета Богородица на Трескавец, објави „Канал 5“.

Новото полетиште и монашкиот духовен центар изграден во 13-от век остави невообичаен впечаток и за над 80 параглајдеристите од Србија, Бугарија, Косово, Албанија и Македонија. Тие летаа во рамките на првиот параглајдинг куп во дисциплина прецизно слетување во Прилеп.

Полетиштето на Трескавец е приспособено со средства од локалната самоуправа и проектот УСАИД за експанзија на малите бизниси.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести