петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Волшебно дрво со 40 видови плодови!

Сем ван Акен од универзитетот Сиракјуз создаде неверојатно дрво на кое растат дури 40 вида плодови.

treefruits

Последни вести

Сем ван Акен од универзитетот Сиракјуз создаде неверојатно дрво на кое растат дури 40 вида плодови.

На гранките на ова преубаво дрво за време на летните месеци може да видите неколку видови сливи, кајсии, праски, нектарини, вишни и бадеми.

Ван Акен израснал на земјоделски имот, каде овоштарниците биле во лоша состојба, со дрвја стари и до 200 години, иако имале исклучително ретки и автохтони стари сорти кои повеќе не се одгледуваат.

Со цел да ги сочува истите, тој го откупил овоштарникот и една година се обидувал да накалеми разни видови овошје на едно дрво.

По пет макотрпни години, Сем успеал да израсне дрво кое раѓа 40 видови разно овошје.

Дрвото изгледа најобично, како и секое друго дрво.

Но кога ќе дојде пролетта, почнува да цвета во експлозија од бои и е вистински рај за очи.

Vocnjak_foto_2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести