понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Волстрит журнал“: Ципрас ризикува да ја доведе Грција до катастрофа

vesnik

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ризикува да ја доведе Грција до катастрофа и му остануваат неколку денови за да ја извади државата од работ на пропаста, пишува „Волстрит журнал“, објави МИА.

Во напис пренесен во весникот Вима се тврди дека економијата на Грција пропаѓа овие шест недели откако Ципрас го презел раководството на државата.

Весникот додава дека грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис не ја познава доволно состојбата во државата.

Најчитани вести