среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Вонреден состанок на членките на ЕУ за Северен Ирак

брисел

Поврзани вести

Во Брисел денеска е закажан вонреден состанок на државите-членки на Европската Унија (ЕУ) на кој ќе се разгледуваат можностите за помош на Владата на Ирак во борбата против припадниците на Исламската држава.

Состанокот е одговор на барањето на италијанскиот и францускиот министри за надворешни работи, Федерике Могерини и Лорен Фабијус.

„Заедно со нашите европски партнери ќе ги разгледаме наефикасните начини за сопирање на напредувањето на екстремистите од групата Исламска држава“, изјави Могерини.

Според нејзините зборови, не се работи за воена интервенција, туку за поддршка на курдската влада, влкучително и војната.

Фабијус пак, по враќањето од Ирак, побара состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во северниот дел на Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести