петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Вонредна прогноза: Силен ветер, пороен дожд и пониски температури

Бидете внимателни

nevreme dozd

Поврзани вести

Метеоролозите за денеска најавуваат нагла промена на времето, проследена со силен ветер, краткотраен, но пороен дожд, и пониски температури

Попладне ќе има повремени локални врнежи од дожд, на планините од снег. На места врнежите ќе бидат пообилни особено во крајните западни и североисточни делови од земјава.

Локално ќе има услови за краткотрајно невреме проследено со пороен дожд, силен ветер, нагло опаѓање на температурата и ретки грмежи, а не е исклучена ниту изолирана појава на град. Поради заладувањето во вечерните и ноќните часови во западните делови врнежите ќе поминуваат во снег и на некои повисоки места.

Ќе дува умерен а повремено и силен јужен ветер, кој околу пладне и попладне на места ќе достигнува брзина над 80 километри на час.

Утре ќе има преодно стабилизирање на времето, а потоа во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести