понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Вонредна седница на ОН за еболата

Состанокот ќе се одржи по барање на САД, а ќе биде претставена и предлог-резолуција со која се бара „координиран меѓународен одговор“.

on

Последни вести

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи вонредна седница посветена на епидемијата од ебола, од која досега починаа речиси 2.500 лица во западноафриканските земји, објави МИА.

Состанокот ќе се одржи по барање на САД, а ќе биде претставена и предлог-резолуција со која се бара „координиран меѓународен одговор“.

Во предложената резолуција се бара укинување на унилатералните гранични рестрикции воведени на патувањата кон западноафриканските држави, кои „водат кон натамошна изолација на загрозените земји и ги поткопуваат нивните напори да одговорат на епидемијата“.

Со документот се бара од државите да обезбедат итна помош, вклучувајќи испраќање на квалификувани експерти, персонал, лекови, лаборатории и мобилни болници.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести