сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Газа

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој се наоѓа во регионот на Блискиот Исток, во обид да помогне за постигнување на договор за прекин на огнот, ја осуди ужасната акција и повика за итен прекин на огнот.

Sovet-za-bezbednost-500

Поврзани вести

Советот за безбедност на Обединетите нации во недела вечер по њујоршко време почна вонредна седница за ситуацијата во Газа, каде што за време на двонеделните судири меѓу Израел и Хамас загинаа над 400 луѓе.

Седницата е на иницијатива на Јордан откако над 60 Палестинци и 13 израелски војници загинаа во израелски ракетен напад на предградие на Газа и борби со екстремистите.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој се наоѓа во регионот на Блискиот Исток, во обид да помогне за постигнување на договор за прекин на огнот, ја осуди ужасната акција и повика за итен прекин на огнот.

„Израел мора да покаже максимална воздржаност и направи многу повеќе за заштита на цивилите“, изјави Бан, додавајќи дека државата мора да го почитува хуманитарното право.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести