Свет

Вонредна состојба во 60 француски градови поради поплавите

Вонредна состојба во 60 француски градови поради поплавите

Властите во Франција денеска прогласија вонредна ситуација во околу 60 јужни градови, зафатени од поројни дождови и поплави, пишува МИА.

Градот Монпеље се наоѓа под вода, а исто така и голем број патишта и железници се поплавени.

Повеќе од 4.000 луѓе ширум регионот Лангдок Русијон ја минале ноќта во прифатни центри и училишта, а голем број луѓе останале блокирани на аеродромите и железничките станици.

Спасувачките екипи извршиле над 1.200 интервенции на терен, поддржани од три хеликоптери.