петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вонредна состојба во 60 француски градови поради поплавите

Повеќе од 4.000 луѓе ширум регионот Лангдок Русијон ја минале ноќта во прифатни центри и училишта, а голем број луѓе останале блокирани на аеродромите и железничките станици.

poplavi

Последни вести

Властите во Франција денеска прогласија вонредна ситуација во околу 60 јужни градови, зафатени од поројни дождови и поплави, пишува МИА.

Градот Монпеље се наоѓа под вода, а исто така и голем број патишта и железници се поплавени.

Повеќе од 4.000 луѓе ширум регионот Лангдок Русијон ја минале ноќта во прифатни центри и училишта, а голем број луѓе останале блокирани на аеродромите и железничките станици.

Спасувачките екипи извршиле над 1.200 интервенции на терен, поддржани од три хеликоптери.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести