понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вонредна состојба и во Хрватска долж реката Сава

poplava-41

Поврзани вести

Вонредна состојба е прогласена и на подрачјето на Бродско – посавската жупанија во Хрватска, поради постојаното зголемувае на водостојот на реката Сава кај Славонски Шамац.

На удар на водениот бран на Сава се најде Славонски Брод каде денеска исто така се очекува прогласување вонредна ситуација, јавуваат хрватски медиуми.

Водостојот на реката Сава утрово беше 905 сантиметри што е за 20 сантиметри повеќе од досега највисокото ниво.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести