сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вонредна состојба на Кефалонија

Во земјотресот со интензитет од 5,8 степени се повредени повеќе од седум лица, а многу домови се оштетени

kefalonia zemjotres

Поврзани вести

Училиштата денеска се затворени и прогласена е вонредна состојба на Кефалонија по земјотресот кој што го погоди овој грчки остров.

Стотина жители ноќта ја поминале во своите автомобили по земјотресот чиј епицентар бил недалеу од градот Ликсур на западната страна на островот, по кој што дошле неколку потреси од кои најсилниот бил 5,2 степени по Рихтер.

Земјотресите се честа појава во Грција. Кефалонија и најблискиот остров Закинтос биле уништени во земјотрес од 7,2 степени во 1953-та година.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести