петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вонредна состојба во Бангкок

Вонредната состојба ќе стапи на сила утре и ќе трае 60 дена во главниот град на Тајланд и во соседните села

Thailand Politics

Поврзани вести

Тајландските власти најави дека ќе воведат вонредна состојба во Бангкок и околината, каде повеќе од два месеци се одржуваат антивладини протести.

Со тоа на властите им се даваат поголеми овластувања, иако тие ветиле дека нема насилно да ги окончаат антивладините протести, во кои што повеќе од два месеци се бара смена на власта. 

„Нема да користиме сила. Немаме политика за неутрализирање на демонстрантите, и засега не најавивме полициски час“, рекол Шалерм Јубамрунг, министер за труд кој е именуван да го следи спроведувањето на вонредната состојба.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести