вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Вонредна состојба во Луганск, мобилизација на сите воено способни!

Во Луганск денеска е прогласена вонредна состојба и објавена општа мобилизација за мажи од 18 до 45 години. Регионот останува во состојба на подготвеност поради инвазијата од широки размери на воените единици во Киев, соопштила прес службата на самопрогласената Луганска Народна Република.

464372_policija-lugansk-ap_ff

Поврзани вести

Во Луганск денеска е прогласена вонредна состојба и објавена општа мобилизација за мажи од 18 до 45 години. Регионот останува во состојба на подготвеност поради инвазијата од широки размери на воените единици во Киев, соопштила прес службата на самопрогласената Луганска Народна Република.

Во соопштението на прес службата се вели дека се во тек вооружените судири на силите на украинската национална гарда и луганските сили во близина на неколку градови, пренела руската новинска агенција Итар-Тас.

Извор од регионалното министерство за внатрешни работи во Интервју за Итар-Тас, претходно рекол дека вооружените борби се водат во близина на градовите Рубежној и Лисичанск.

Во судирите има и ранети луѓе од страната на луганските сили, рекол тој, но не прецизирал колкав број.

Лугански воен извор доцна синоќа рекол дека прокиевските сили презел офанзива од широки размери во тој регион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести