петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Вонредна состојба во Пожаревац

pozarevcu-500

Последни вести

Штабот за вонредни ситуации во Пожаревац, поради проблемите предизвикани од обилните врнежи од дожд, донесе одлука за прогласување на вонредна состојба на дел од територијата на градот и околните села.

Поради обилните врнежи проблеми се предизвикани во сообраќајот, јавните установи и фирми, како и во индивидуалните објекти.

Голема количина на вода тече низ улиците на градот, граѓаните од своите подруми и дворови ја испумпуваат водата. Дождот во Пожаревац непрестајно паѓа повеќе од 14 часа.

pozarevcu1-500

Според шефот на пожарникарско-спасувачката единица Бојан Митиќ загрозен си Вишиот суд, Здравствениот дом и Централната аптека.

pozarevcu2-500

Сообраќајот во градот се одвива отежнато, а во некои улици нивото на задржна вода е од 15 до 20 сантиметри. Во самиот центар на градот поплавени се 4 трафостаници. Екипите работат на испимпување на водата од нив, по што се очекува електричната енергија повторно да биде вклучена.

pozarevcu3-500

Граѓаните се повикуваат да не излегуваат доколку немаат потреба и редовно да ги следат наредбите согласно дадени упатства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести