сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вонредна состојба во Србија, се евакуираат луѓе од поплавени куќи

Најзагрозена точка во Србија во моментот е Заечар, каде што е прогласена вонредна состојба.

srbija-poplavi500

Поврзани вести

22 лица од повеќе објекти се спасени од поплавите предизвикани од надојдената река Топлица во Србија. Спасени се и двајца мажи од покриви на автомобили.

Претставникот на Секторот за вонредни состојби во Прокупље, Владо Племиќ изјави дека бранот поплави на подрачјето на Прокупље полека почнува да стагнира и оти се упатил кон правец на Житораѓа, каде е префрлен дел од силите на Секторот за вонредни состојби.

Поради поплавите прогласена е вонредна состојба во Куршумлија, Лучани и Пожега. Најзагрозена точка во Србија во моментот е Заечар, каде што е прогласена вонредна состојба.

На подрачјето на Куршумлија водата и натаму надоаѓа, во прекин се телефонските врски, Интернетот, мобилната телефонија, јави Танјуг.

Во овој град загрозено е и снабдувањето со вода за пиење, а се очекува цистерни со вода да пристигнат утрово. Оштетени се повеќе станбени и економски објекти во градот и околните села, а земјоделците ќе претрпат најголема штета.

Многу села се отсечени од градот поради поплави и одрони, а патиштата се пресечени и кон три околни бањи. Многу луѓе се евакуирани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести